Pomůcky dámské hygieny spadají do oblasti, o které se na veřejnosti moc nemluví. Jisté ale je, že dosud hojně používané jednorázové potřeby, tedy tampóny a vložky, vytvářejí enormní množství odpadu. Ještě docela nedávno měla žena na výběr pouze z těchto dvou variant. Již pár let je ale k dostání další alternativa. Menstruační kalíšek disponuje krom ekologické stránky věci i dalšími nespornými výhodami. Nemá neblahý vliv na ženské zdraví a navíc se jeho používání vyplatí i z finančního hlediska.
Menstruační kalíšek versus tampón
Menstruační kalíšek není tak úplně nový vynález. Ve skutečnosti byl vynalezen ve stejně době jako tampón. Byla to nakonec reklama, která prostřednictvím obrovských kampaní zpopularizovala pouze tampóny, a menstruační kalíšek upadl na nějaký čas do zapomnění. V posledních letech se kalíšek zviditelnil díky tomu, že se začalo více uvažovat o snižování nadměrného odpadu.
Kalíšek a jeho plusy
Kalíšek můžete opakovaně používat mnoho let, jejich celkový počet se liší podle různých výrobců. Většinou je to okolo 10 a někdy dokonce až 15 let. Pokud by žena po celý svůj život používala tampóny nebo vložky, v popelnici by jich skončilo cca 17 000 kusů. Menstruační kalíšky jsou vyrobeny z lékařského silikonu nebo přírodního kaučuku a jsou zdravotně naprosto nezávadné. Naproti tomu tampóny nebo vložky jsou většinou běleny chlórem, ze kterého vznikají další potencionálně škodlivé látky.
Kdo může začít používat kalíšek?
V zásadě ho může začít používat každá žena, bez ohledu na věk. Vybrat si můžete z různých velikostí. Nejdříve se samozřejmě musíte naučit, jak menstruační kalíšek vůbec používat. Většina žen, které jej vyzkoušely nebo pravidelně používají, říkají, že pokud si na něj zvyknete, je jeho používání naprosto nekomplikované. Pohodlně sedí, šetří vaši peněženku a místo v popelnici.
Menstruační kalíšek se zavede podobně jako tampón, po použití se jeho obsah vyprázdní a vymyje a může se znovu použít.
Zásady správného použití
· Před prvním použitím a po každém cyklu kalíšek sterilizujte. Existují i speciální kelímky na sterilizování v mikrovlnné troubě, s jejichž pomocí je sterilizace jednodušší.
· Před vložením a vyjmutím kalíšku si umyjte ruce.
· Kalíšek vyprázdněte po 8 hodinách, nejdéle však po 12 hodinách.