Každá, i ta sebemenší koupelna, vyžaduje instalaci umyvadla širokého minimálně 50 cm. Umyvadlem byste měli začít, bez něho se neobejdete a u rekonstrukce panelákové koupelny tedy zvažujte, kam ho umístit. Můžete zvolit i rohové umyvadlo do prostoru za dveřmi, nebo umyvadlo s menší hloubkou, vždy se však musí jednat o kvalitní výrobek s povrchovou úpravou, která se snadno udržuje v čistotě.
Malé koupelny přímo vybízí využít bezprizorní prostor pod umyvadlem. Hodí se sem skříňka jako odkládací prostor pro ručníky, hygienické a prací prostředky. Skříňku můžete zakoupit jako hotový výrobek, někteří kutilové si rádi pohrají s výrobou skříňky svépomocí, může být osazena i praktickými šoupacími dvířky, která se neotvírají do prostoru.
Závěsný záchod, nebo klasický kombík?
Závěsná toaleta ušetří sice trochu místa a má modernější vzhled, někteří ale raději sází na klasiku a pořizují WC combi s nádržkou. Tento typ toalety se snadno opravuje v případě nějaké závady. Tam, kde je však nedostatek místa a po posazení na toaletu drhne dospělý člověk koleny o dveře, bude závěsná toaleta nutností. V rodinách s malými dětmi je významným bezpečnostním prvkem také zpomalovací sedátko – klasické sedátko může neobratným dětem upadnout na ručičku a způsobit úraz.
U WC vždy dbejte na to, aby se dveře otevíraly směrem ven. Je to hlavně z bezpečnostních důvodů, pamatujte, že se může někomu uvnitř toalety udělat nevolno a pokud se dotyčný svalí na zem, zablokuje tím možnost dveře otevřít.
Sprchový kout se sedátkem a madlem – skvělá volba
Máte-li v koupelně pouze sprchový kout, uvažujte o sklopném sedátku a šikovně umístěném madlu. To ocení zejména starší lidé, ale nejen ti. Doporučujeme něco takového vyzkoušet, sprchový kout se sedátkem totiž nahradí v koupelně vanu a vy ještě ušetříte spoustu místa. Sprchový kout by měl mít minimální rozměry 80 x 80 cm, nejlepší je volba čtvrtkruhového půdorysu koutu, který zabere méně místa než čtvercový, přitom se uvnitř necítíte stísněně.