Pokud vám lékaři naměří spodní hodnotu krevního tlaku nižší než 100/65 mm Hg, můžete už hovořit o tom, že máte nízký krevní tlak. Často však lidé tento problém ani nepocítí, ovšem někteří jedinci se při nízkém tlaku cítí unavení, slabí, mívají závratě, točí se jim hlava, nebo dokonce omdlévají. Nízký tlak se však žádnými léky či medikamenty neléčí, ovšem existuje mnoho ověřených postupů, díky kterým nejenže si krevní tlak zvýšíte, ale odstraníte i nepříjemné pocity, které ho doprovází.
Jak k nízkému tlaku přijdete?
Důvod, proč máte nízký tlak, může být buďto ten, že k němu máte vrozené dispozice, nebo je způsobený nějakým jiným onemocněním. Nízký tlak však v životě nijak moc nepřekáží, a kromě toho, že vás čas od času potrápí závrať či slabost, není více nijak nebezpečný. Naopak, riziko infarktu máte minimální, a tak máte také naději, že se dožijete vysokého věku.
Co vám zvedne tlak?
1. Nohy nahoru – v případě prvních závratí si lehněte a dejte nohy nahoru.
2. Pitný režim – nezapomínejte na přísun tekutin a denně vypijte alespoň dva litry vody nebo čaje. Sklenka vody hned po ránu vám tlak zvedne, a ten se udrží minimálně tři hodiny.
3. Káva či víno – krevní tlak zvýší také alkohol či káva, ovšem jejich konzumaci nijak nepřehánějte, protože zbytečně zadržují vodu v těle.
4. Střídavé sprchování – teplá a studená voda ve sprše povzbudí srdeční činnost a urovná krevní tlak.
5. Vitamín C – v jídelníčku si dopřávejte dostatek vitamínu C, který má vliv na zvýšení krevního tlaku. Zaměřte se na citrusy, jahody, brusinky, černý rybíz, rajčata, papriky, špenát a další pochutiny.
6. Dostatek pohybu – už dvě hodiny sportu za týden pomohou vzrůstu krevního tlaku. Proto pravidelně běhejte, plavte, jezděte na kole, posilujte nebo jen rychle choďte.
7. Pomalé vstávání – příliš rychlá změna polohy těla způsobuje riziko zamotání hlavy a následný pád. Proto vstávejte pomalu a celkově dělejte pohyby těla spíše s rozvahou než ukvapeně rychle.