Domácí sklizeň tropického ovoce?

Pokud máte rádi plody ze subtropických a tropických rostlin, můžete si mnohé z těchto exotických druhů pěstovat i doma jako dekorativní pokojové rostliny, a tak získat i lecjaké exotické ovoce ze své vlastní domácí sklizně.

liči

Liči

Jako jedno z oblíbených a navíc velice zdravých plodů z exotiky jsou narůžovělé až nahnědlé plody čínského liči. Liči se se do našich obchodů nedováží z asijských plantáží, ale pochází převážně z Madagaskaru. Podmínky, v jakých liči ve své domovině vyrůstá, v našich domácnostech asi vytvoříme jen stěží. Přece jen ale se můžeme pokusit zasadit semeno liči, které zbavíme napřed slupky tak, aby směřovalo kolmo vzhůru. Při tom dbáme na to, aby špička semínka vyčnívala z půdy ven nahoru. Abychom alespoň v počátcích pěstování liči zajistili této rostlince rovnoměrnou vlhkost vzduchu, odřízněte spodní část z PET lahve a nad semínkem z ní vytvořme jakýsi mini skleník. Vlhké klima, které tímto mini skleníkem vytvoříme, napomůže vyklíčení semene liči. Jakmile semínko vyklíčí, můžeme za měsíc láhev odstranit, ale semenáček rostlinky udržujeme stále vlhký, například pravidelným kropením z rozprašovače. První plody by se na rostlině měly objevit po šesti až dvanácti letech.

avokádo

Mochyně peruánská

Poněkud snadnější na pěstování v domácích podmínkách pro nás bude mochyně peruánská. Její plody jsou rovněž velice prospěšné zdraví, a navíc nám nabízí zaručenou sklizeň. Postačí zakoupit několik plodů mochyně a její drobná semínka zasadit do substrátu. Nejvhodnější doba pro výsev mochyně je v dubnu. Se semínky není třeba šetřit, protože mochyně je rostlina dvoudomá a k jejímu opylení je třeba rostlinek samčích i samičích. Budeme-li semínka mochyně zalévat pravidelně, za několik týdnů nám vyklíčí. Začátkem června pak sazenice přesadíme do velikého květináče.