Skladování piva má přímý vliv na jeho kvalitu. Na tom se zaručeně shodnou všichni sládci. V minulosti se dělilo na kategorie pouze podle stupňů, od konce 90. let se ale můžete setkat i s kategorizací podle barev na světlé, polotmavé, tmavé a řezané. Odborníci poté mají ještě své dělení na spodní a horní kvašení. Piva v Praze najdete nespočet, a to v mnoha podobách. Co ovlivňuje jeho kvalitu nejvíce a v čem si ho kupujete vy?
Klíčový faktor chuti
Každý z nás má rád jiný druh i značku zlatého nápoje. To ale nemění nic na tom, že ho všichni chceme v té nejvyšší kvalitě. A právě pro ni je nejdůležitější konstantní teplota. Ideální je skladování ve sklepě nebo jiném chladném místě a následné vychlazení. V případě, že je skladováno v teple a poté zchlazeno v pípě (či lednici), může utrpět šok, který ovlivní jeho chuť.
Důležitá otázka pro všechny pivaře: sklo, nebo plech?
Roztržky o tom, že z jednoho je pití lepší, než z druhého jsou nekonečné. Vedou se v hospodách, v práci i doma a není jim konce. Kde se skrývá pravda? Sládci uvádějí, že je to prakticky jedno. V případě plechu jde pouze o naprostou ochranu, kterou neprojde žádné světlo, čímž je nápoj více chráněný. Ani jeden z obalů ovšem chuť piva nijak neovlivňuje. Ovlivnit ji může jen hygiena při jeho výrobě a následné distribuci. To už ale záleží na značce, kterou preferujete.
Na světě existuje více jak 120 stylů!
Ano, přesně tak. Po celém světě můžeme najít přes 120 stylů ve vaření i točení. Každý ze stylů se liší výrobou a složením. Díky tomu existuje tolik speciálů. Obecně je nejrozšířenější ale plzeňský typ, který pochází od nás. Jedná se o spodní kvašení světlého moku, který má vyšší míru hořkosti. Češi jednoduše milují hořkou chuť, a proto je tak oblíbené. Vyzkoušet ale můžete i nejrůznější speciály, včetně bezlepkové varianty.