Projektování betonových plotů není příliš obtížné, jde o jednotné systémy železobetonových odlitků, které se sestavují podobně, jako si děti hrají se stavebnicemi. Základ tvoří svislé sloupky s drážkami, do kterých se vkládají dva metry dlouhé ploché desky. Každá z desek je široká 50 cm, a tak lze poměrně pružně vytvářet různou výšku oplocení. Výhodné je to i v tom, že lze první řadu desek zapustit pod úroveň země, takže tím vymezíte výšku oplocení přesně na centimetr.
Zapouštění desek pod zem lze uplatnit i v případě, že potřebujete zabezpečit pozemek před podhrabáním zvířaty zvenčí k vám, anebo od vás ven. Je to výhodné např. pro výstavbu výběhů pro slepice, králíky, morčata a další hospodářská zvířata.
Stavebnicový systém výstavby oplocení je v zásadě jednoduchý, a zvládne s ním pracovat v podstatě každý, ovšem jistá úskalí tu jsou, a měli byste o nich vědět, pokud se chystáte plot stavět svépomocí poté, co nahlédnete do ceny betonového plotu bez montáže či s montáží.
Desky jsou velmi těžké – ačkoli se zdá, že každá z desek je velmi tenká, jen cca 4 cm, a že tedy půjde o materiál lehký, jako pápěří, je to docela jinak. Desky váží přibližně mezi 70 a 90 kilogramy a musí s nimi manipulovat buď minimálně dva lidé, anebo potřebná technika, např. mobilní jeřáb nebo kladkostroj. Problematické je to hlavně u zvedání desek do výšky, protože zemská gravitace je neúprosná, a hmotnost materiálu pocítíte hlavně v této fázi. Zároveň musíte dbát o to, aby desky neupadly na zem svou vahou, protože by se mohly rozlomit.
Otvory pro sloupky musí být hluboké alespoň 80 cm – sloupky se kladou do země v přesné rozteči a nelze s nimi nikam uhnout, takže pokud v zemi narazíte na kameny, kořeny https://www.honzovy-longboardy.cz/k/25/desky stromů, stavební výsypku, nebo naopak na písčitý či rozbahněný terén, bude zapotřebí využít k tomu potřebné technické prostředky, aby bylo možno sloupky zabetonovat. Sloupky drží celou konstrukci pohromadě, a pokud se tato práce „odflákne“, betonový plot se může časem zřítit.