Pyrotechnika obecně, je práce s různými chemickými látkami, které po zapálení vybuchují a vytváří krásy všech různých barev.
Dělí se do dvou skupin a to na vojenskou a civilní. Ta civilní se dále pak ještě dělí na zábavnou nebo pracovní (používají se například na inženýrské práce).
Složení pyrotechniky se vždy skládá ze dvou složek a to hořlavinou a okysličovadlem. Hořlavinou může být například cukr či plast. Okysličovadlem například chlorečnany.
Jejich hlavním účelem je světelný efekt. Velmi se využívá například černý prach,
který se skládá ze směsi několika látek. Pro obarvení plamene se využívá například železo, hliník nebo hořčík.
Vojenská pyrotechnika
Vyrábí se hlavně pro děla a ručnice. Využívá se také při signalizaci nebo na zapalování budov apod.
Civilní pyrotechnika
Co se týká té zábavné, byla používána už Číňany, kteří ji dodnes využívají na různé slavnosti. Vždy se jedná o výbušniny, které mají světelný nebo zvukový efekt. Je rozdělena do několika tříd podle věku z důvodu bezpečnosti. Mezi nejoblíbenější patří například pumy (které vystřelují do několika metrů a vyváří různé barevné obrazce), petardy (jsou velmi oblíbené a vydávají zvukový efekt), fontány (tryskají asi do 10m a jsou doprovázeny také zvukovými efekty), včelky (ty zaujmou asi ty nejmenší z nás, po zapálení se vznesou do výšky a provádí krouživé pohyby) či koruna. Dříve se k odpalování ohňostrojů používal oheň, ale dnes se odpalují ve velké míře počítačově.
Musíme si dávat ale velký pozor na to, abychom si neublížili. Existuje mnoho případů, kdy odpalování ohňostrojů nedopadlo vůbec dobře.
Každým rokem na Silvestra můžeme vidět mnoho překrásných ohňostrojů, ale při jejich výběru je velmi důležité zvolit správného prodejce a úplně nejlepší možností je, nakupovat v kamenných obchodech. Nikdy ji nekupujte přes internet nebo někde ve stánku na ulici.
Na závěr lze říct jen to, abyste opravdu dbali na svou bezpečnost a na bezpečnost vašeho okolí.